A A A A Kontrast:
A++ A+ A Czcionka:
baner

JASKRA

Jaskra jest chorobą polegajacą na postępującym zaniku nerwu wzrokowego. Zmiany zanikowe są nieodwracalne i bez leczenia powodują stopniowo pogłębiającą sie utrate wzroku. Jedna z przyczyn rozwoju jaskry jest zbyt wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe. 

Nieleczona jaskra prowadzi do stale poszerzających się ubytków w polu widzenia.


Lecznie jaskry zwalnia lub zatrzymuje postęp choroby, jednak nie prowadzi do jej całkowitego wyleczenia ani nie odwraca powstałych uszkodzeń nerwu wzrokowego. Jedna z metod leczenia jest podawanie działających miejscowo leków, obniżających ciśnienie oczne w postaci kropli do oczu.

Warunkiem prawidłowego działania leków podawanych w kroplach jest:

  • przestrzeganie stałej częstości i pory podawania leku,
  • prawidłowa technika ich wkraplania.

 

ZAĆMA

Zaćma (katarakta) to postępujące mętnienie soczewki oka. W 90% przypadków jest wynikiem starzenia się organizmu, choć bywa też wadą wrodzoną. 

 

ZESPÓŁ SUCHEGO OKA

Zespół suchego oka jest często wystepującym schorzeniem oczu. Może być spowodowany przez zaburzenia dotyczące filmu łzowego pokrywajacego powierzchnię gałki ocznej- niedostateczne wytwarzanie cieczy łzowej, jej nieprawidłowy skład lub inne przyczyny, takie jak zaburzenia funkcjonowania gruczołów tarczkowych (MEIBOMA). W zespole suchego oka powierzchnia gałki ocznej nie jest odpowiednio chroniona, przez co staje sie podatna na działanie czynników drażniących takich jak przesuszone powietrze, w ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach, niesprzyjających warunków atmosferycznych, takich jak silny wiatr lub niska temperatura, podrażnienie związane z długotrwałą praca przy komputerze lub z czytaniem oraz zakarzenia.

 

Najczęstrze objawy:

  • zaczerwienienie oczu,
  • swędzenie, pieczenie i ból oczu,
  • uczucie "piasku pod powiekami",
  • łzawienie,
  • czasowe pogorszenie ostrości wzroku.

 

OBJAWY NASILAJA SIĘ PRZEWAŻNIE POD KONIEC DNIA.

 

LECZENIE

Bardzo istotne jest leczenie schorzeń mogących być przyczyną zespołu suchego oka. Podstawą leczenia zespołu suchego oka jest uzupełnianie cieczy łzowej, czyli stosowanie tzw. "sztucznych łez", które pomagają utrzymać wodę na powierzchni gałki ocznej. Ważne jest unikanie czynników wpływających na wysuszenie powierzchni gałki ocznej. 


AMD-ZWYRODNIENIE PLAMKI ŻÓŁTEJ


Poważne schorzenie oczu, które może doprowadzić do całkowitej utraty widzenia centralnego. Osoby o niebieskich i zielonych oczach są bardziej narażone na jej uszkodzenie. Plamka żółta, która ma średnicę zaledwie 5-6 mm, tworzy większość kory wzrokowej w mózgu i najmniejsze jej uszkodzenie może spowodować ograniczenie widzenia centralnego. 

Istnieją dwa rodzaje schorzenia sucha i mokra. Sucha postać- plamka staje się coraz cieńsza, a pod nią gromadzą się mikroskopijne grudki, złogi tłuszczowe, tzw. druzy, które organizm utworzył z resztek niestrawionych pokarmów. Są to odpady złej przemiany materii. Ta postać choroby rozwija się bardzo wolno i najczęściej atakuje po 60-tym roku życia. Degeneracja mokra- pojawia się, gdy pod siatkówką dochodzi do rozrostu nieprawidłowych naczyń krwionośnych. Naczynia te mają źle zbudowaną ścianę naczyniową, z której wycieka płyn i krew. Krew zamienia się w tkankę włóknistą, która nie przepuszcza sygnału z oka do mózgu. W efekcie patrząc na wprost, widzimy czarną plamę.

 


 

Współpracują z nami:
AGAMED OKULISTYKA 2016 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Agamed Okulistyka

AGAMED OKULISTYKA

42-202 Częstochowa

ul. Jasnogórska 4

kom.: 534 212 903

tel.: 34 506 57 67

e-mail:

biuro@agamedokulistyka.pl

Rejestracja online